Ahşap Kapı Boyama Yöntemleri

Gerek tadilat ve bakım maliyetlerini düşürmek gerek kendi zevkinize tam anlamıyla uygun ahşap kapılar yaratmak için yaşam alanlarınızdaki ahşap kapıları kendiniz boyamak isteyebilirsiniz. Duvarlardan pencerelere, dolaplardan masalara kadar tüm boyama işlemlerinde olduğu gibi ahşap kapı boyama sürecinde de temin etmeniz gereken malzemeler ve uygulamanız gereken özel teknikler bulunuyor. Tüm bu materyalleri ve yöntemleri detaylı bir şekilde öğrenmek için içeriğin devamına göz atabilir, ahşap kapılarınızı yenilemek için dilediğiniz renge kolayca boyayabilirsiniz.

Ahşap Kapı Boyama İçin Malzemeler

Masif ahşap, kaplamalı ahşap ya da panel kapı gibi kapı türlerinin boyanma süreçlerinde başarılı bir sonuç elde edebilmek için belirli malzemelerden yararlanmanız gerekiyor. Bu malzemeler, zarar görmüş ahşap kapıların onarılması, daha estetik bir görüntü elde edilmesi ve uzun süreli koruma sağlanması gibi farklı amaçlar için özel içeriklere sahip oluyor. Ahşap kapı boyama yöntemleri için ihtiyaç duyabileceğiniz temel ahşap boyama malzemeleri ise şu şekilde:

 • Kalın ve ince zımpara
 • Koruma örtüsü
 • Bez
 • Maskeleme bandı
 • Rulo
 • Kestirme fırça
 • WoodMaXX Wood Filler (dolgu gerekiyorsa)
 • Panel Kapı Boyası

 • Ahşap Kapı Nasıl Boyanır?

  Ahşap kapı boyama işlemi için gereken tüm malzemeleri eksiksiz bir şekilde temin ettikten sonra adım adım tüm süreçleri tamamlayabilirsiniz. Tüm ürünleri kullanarak boyama işleminin yanı sıra onarım ve koruma da sağlayabilir, kapınızı yepyeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Boyamak istediğiniz ahşap kapının mevcut durumuna göre aşağıda yer alan maddeleri takip ederek oldukça başarılı bir sonuç elde edebilirsiniz.

 • Öncelikle kapıyı sökme imkanınız varsa ilk adım olarak kapıyı sökmekle işe başlayabilirsiniz. Bu şekilde kapının her bir bölümünü daha rahat bir şekilde boyayabilirsiniz. Söktüğünüz kapıyı kurumaya bırakabileceğiniz kullanılmayan bir alanda boyayarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.
 • Kapıyı sökme şansınız yoksa bu durumda zemine koruyucu bir örtü sererek boyama işlemine bu şekilde de devam edebilirsiniz.
 • Ahşap veya panel kapı üzerinde boyadan korumanız gereken cam, metal veya farklı türlerde yüzeyler bulunuyorsa bunları kağıt bant ile kapatarak olası risklerin önüne geçebilirsiniz.
 • Kapınızda herhangi bir çizik, çatlak ya da çeşitli oyuklar bulunuyorsa WoodMaXX Wood Filler ahşap macunu kullanarak bu boşlukları kapatabilirsiniz. Ürün yüksek dolgu gücü ile yüzeye tutunur ve zımparalama aşamasını kolaylaştırır. Boyası veya ahşabı eskimiş yüzeyleri daha düzgün ve pürüzsüz hale getirmenize yardımcı olur. Bir spatula yardımı ile macunu kapının problemli bölgelerine uygulayabilir, kuruduktan sonra zımpara yardımı ile bu bölgeleri düzleştirebilirsiniz.
 • Dolgu kullanmaya ihtiyacınız olmasa da ahşap kapı üzerindeki pürüzlü, çıkıntılı alanları bir spatula yardımıyla temizleyip ardından zımpara ile tamamen pürüzsüz hale getirmeniz gerekir.
 • Daha sonra kapınızı kolayca boyamak ve en iyi sonucu almak için Filli Boya Panel Kapı Boyası nı tercih edebilirsiniz.

 • Panel Kapı Boyası, eski boyalı, vernikli ve yıpranmış iç mekan kapılarınızı herhangi bir ön hazırlık yapmadan, astar kullanmadan boyamanıza olanak tanır. Amerikan panel, masif ahşap ve kaplamalı ahşap kapılar için uygundur. Su bazlı, su ile inceltilebilen yapıdaki ürün, ahşap kapıların doğal dokusunu ve görünümünü kaybetmeden kusursuz bir kapatma sağlar. Suya, darbelere, kimyasal temizleyicilere ve zaman içinde oluşabilecek sararmalara karşı dayanıklı olduğundan kapınızın yenilenen görünümünün uzun süre korunmasını destekler. Filli Boya Panel Kapı Boyası, dekoratif ve dayanıklı yapısının yanında VOC uyumlu ve su bazlı olduğundan boyama ve sonrasında rahatsızlık yaratmaz. Daha da fazlası, eskiyen panel kapılarınızı değiştirmek yerine Panel Kapı Boyası ile boyarsanız yaklaşık %10 fiyatına yenilemiş olursunuz! Kapı boyama teknikleri ve ipuçları ile kapınızı kolaylıkla boyayabilir, istediğiniz gibi bir sonuç elde edebilirsiniz.